Po co nam tak naprawdę odzież ochronna?

Wiele osób jak się okazuje, wychodzi z założenia, że ubrania robocze mają na celu tylko identyfikację wizualną pracowników. Niejednokrotnie przecież wtedy, gdy jest analizowana odzież ochronna, to zauważamy, że ma ona bardzo charakterystyczne kolory. Jest to jednak bardzo szczegółowo umotywowane. Koniecznie, więc musimy sobie uzmysłowić, że gdy na przykład zauważymy akurat jakiegoś pracownika, który wykonuje czynności pracownicze na zewnątrz i ma żółtą albo czerwoną kurtkę, czy też bluzę, to nie dzieje się tak przypadkowo. To nie tylko efektowna barwa. Po prostu taka osoba ma być widoczna z daleka i chodzi tu o konkretne przepisy, które nakładają właśnie obowiązek na przełożonych i właścicieli firm. Każdy szef musi zadbać o bezpieczeństwo, a łatwo sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, gdy zapadnie zmrok. Wtedy bardzo łatwo o wypadek, chociażby komunikacyjny.

Każdy potrzebuje odzieży ochronnej?

Naturalnie w zależności od tego, na jakim konkretnie będziemy stanowisko pracować odzież ochronna może być nam bardziej lub mniej potrzebna. Zawsze jednak będą decydować o tym przepisy i będziemy to weryfikować razem ze specjalistą od BHP. Zawsze jednak chodzi tutaj także o względy estetyczne. Trudno, bowiem się spodziewać, że podczas wykonywania różnych prac w warsztacie albo w magazynie nie zabrudzimy naszej zwykłej odzieży, w której przyszliśmy do pracy. Dlatego właśnie rekomenduje się zakładanie kombinezonów lub po prostu pracownicy mają swoje szafki, w których znajduje się odzież ochronna. Dodatkowo oczywiście musimy wiedzieć, którym konkretnie artykułom możemy zaufać tak, aby służyły nam przez wiele kolejnych miesięcy, czy też nawet lat. Chodzi, więc o to, której odzieży ochronnej będzie można przypisać walory bezpieczeństwa. Ubrania takie muszą nas chronić przed czynnikami zewnętrznymi, a nie chodzi tylko i wyłącznie o pogodę.

Czy odzież ochronna musi być gruba?

Różne oczywiście będą tutaj nasze potrzeby, jeżeli chodzi o rozmiar, a także grubość materiału w przypadku takich ubrań. Ważne, więc, aby odzież ochronna była dopasowana do okoliczności. Inne ubrania będą kupowane, więc na sezon zimowy, a całkiem inne latem. Na szczęście obecnie mamy dostęp do bardzo cenionych rekomendowanych producentów, którzy mogą się pochwalić bardzo dobrze izolującą odzieżą ochronną, która pomimo tego, że jest wykonana z grubego materiału, to jednocześnie nie przegrzewa organizmu. Niemniej ważne będzie oczywiście także dopasowanie wymiarami takich produktów odzieżowych i trzeba to wykorzystywać na przykład filtry internetowe na stronach sklepów, gdzie kupowane będą takie produkty.