Bieg w maratonie – przewodnik dla początkujących

Maratony w Polsce.

Każdy, kto, choć raz zastanawiał się nad wzięciem udziału w zawodach i imprezach biegowych, wyobrażał sobie, jakby to było, gdyby zdecydował się na maraton. Co tu dużo mówić, zawsze warto spróbować. Amatorskie maratony nie polegają na tym, aby wygrać, tylko żeby sprawdzić siebie, swoją wytrzymałość, pokazać innym i sobie, że jest to dla nas możliwe. W końcu mało kto, jeżeli chodzi ogólnie o ludzi, jest w stanie przebiec maraton. Polskie maratony nie są imprezami niezwykle rzadkimi. Traktowane są także z dużą dozą dystansu (bardzo dwuznaczne w tym kontekście). Do startu stają ludzie chcący zobaczyć jak daleko są w stanie przebiec, dzieci, a nawet seniorzy. Często są one też pomysłem na akcje charytatywne. Jednym słowem maratony polskie to zabawa, bez niepotrzebnego stresu. Jednak stając do maratonu, chcemy mieć nie tylko satysfakcję, ale też czuć się bezpiecznie. Dlatego niezależnie od tego, jaki odcinek trasy planujemy przebiec, należy się odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do maratonu.

Wyrażając chęć biegu w maratonie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz organizm nie jest nieziszczalny i nagły, inny niż do tej pory wysiłek może mu zaszkodzić. Dlatego też należy postawić na odpowiednie przygotowanie. Niezależnie o trasy biegu, warto wprowadzić plan treningowy nieróżniący się szczególnie od profesjonalnych przygotowań.

Przygotowanie do maratonu powinno zacząć się około 4 miesiące przed planowaną datą startu. Warto kierować się wytycznymi, takimi jak:

– treningi biegowe 4 razy w tygodniu – nie mniej, nie więcej,

– jeden z treningów w trakcie tygodnia powinien obejmować powolny bieg przez półtorej godziny – zresztą podstawą biegu w maratonie jest bieganie w stosunkowo wolnym tempie, żeby nie przemęczyć organizmu,

– w międzyczasie warto znaleźć w okolicy imprezę, podczas których odbędzie się bieg na 10 kilometrów, po to, by w późniejszych treningach dopasować tempo tak, aby przebiegniecie tego dystansu zajmowało około 1-1,5 minuty więcej (tak więcej).

Amatorskie maratony w Polsce, a profesjonalny strój.

Pomimo tego, że startujemy w maratonie o niewielkim znaczeniu dla sportu jako takiego, pamiętajmy, że ma on znaczenie dla nas. Dlatego warto postawić na profesjonalny strój. Powinien być lekki i dawać skórze oddychać. Podejście w biegu w sztucznych tkaninach zatrzyma nas po pierwszych kilku kilometrach. Pamiętajmy też, aby mieć na sobie sprawdzone, ale nie znoszone buty sportowe o miękkiej podeszwie. Do tego niesamowicie ważne są, oddychając skarpetki… które muszą koniecznie być raz wyprane, aby zapobiec ich ślizganiu się w butach.