Alkoholizm – leczenie i jego metody.

Alkoholizm – leczenie najpopularniejszego uzależnienia.

Niestety problem alkoholizmu w naszym kraju jest olbrzymi, a jednocześnie możliwości wsparcia coraz bardziej się kurczą, a już na pewno nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb osób chorych. Pomimo tego, co uważa większość nie zajmujących się tego typu problemem osób, alkoholizm w Polsce nie tylko ma się dobrze, ale i od 2009 roku zauważalny jest wzrost liczby osób uzależnionych. Okres pandemiczny jeszcze bardziej podbił te statystyki. Obecnie z roku na rok przybywa śmiertelnych ofiar alkoholizmu, a mowa tu przede wszystkim o zgonach wywołanych alkoholową marskością wątroby. Niestety, jak wspomnieliśmy wcześniej, wsparcie antyalkoholowe jest coraz skromniejsze. Nie jest ono ważne według osób, które mogą poprawić jego jakość. Z tego powodu coraz więcej osób, jeżeli ma taką możliwość zgłasza się do prywatnych ośrodków, gdzie alkoholizm, leczenie terapeutyczne z nim związane, a nawet tak zwany detoks są przeprowadzane według ogólnych, wytycznych, dotyczących każdej innej placówki.

Alkoholizm – leczenie terapeutyczne.

Aby móc rozpocząć jakiekolwiek leczenie choroby alkoholowej, pacjent musi sam dokonać takiego wyboru i zgodzić się na podejmowane przez ośrodki wspierające kroki. Nie jest to łatwe i nie wygląda to tak jak terapia złamanej kończyny, gdzie zakładamy gips i po krzyku. Tutaj najważniejsza jest regularność i świadomość tego, że alkoholikiem będzie się już zawsze, żeby nie pić potrzeba ciągłej motywacji i terapii oraz wsparcia, czasami nawet do końca życia. Dobrą wiadomością jest to, że dla coraz większej liczby osób, których problemem jest alkoholizm, leczenie jest czymś, z czym się godzą i próbują cały czas utrzymać nałóg w ryzach.

Alkoholizm – leczenie za pomocą terapii, czy detoks?

Dla osób zaznajomionych z problemem oczywistym jest, że detoks i terapia to dwie różne rzeczy, jednak w skutecznym leczeniu mogą być połączone. Terapie antyalkoholowe, takie jak wspomniane w poprzednim akapicie to jedyny sposób na wyjście z alkoholizmu. Tymczasem detoks alkoholowy to tylko fragment leczenia, który może być potrzebny, ale nie musi na samym starcie. Osoba zgłaszająca się na oddziały w ośrodkach leczenia uzależnień, której dotyczyć alkoholizm leczenie musi rozpocząć od odtrucia alkoholowego, czyli właśnie detoksu, w momencie, kiedy przychodząc do ośrodka jest w tak zwanym ciągu alkoholowym. Wtedy podejmuje się terapię 7-10-dniową polegającą na uzyskaniu zdrowej równowagi organizmu będącego nadal pod wpływem toksyn, a dopiero później można zacząć mówić o psychoterapii i spotkaniach z grupami wsparcia.